Bir Irmak Hikayesi

Türkiye de Bir İlk, Adı Uzun ırmak!
BİR IRMAK HİKÂYESİ “Uzun ırmak Demek Huzur Demek“
Yazar: Hasan GÜLAÇ
Bu hikâye, bir girişimcinin kişisel başarı hikâyesidir aslında. Kökleri bu ırmağın kenarında atılmış bir girişimcinin yıllar sonra köklerine dönüşünün hikâyesidir. Bu nedenle uzun ırmağın hikâyesi köklerine dönüşü arayan herkesin hikâyesidir. Bu gün iki yaşında olan Uzun ırmak doğduğu andan bu yana içine yüzlerce hikâyeyi ekleyip, onlardan beslenerek, daha coşkun ve kendine güvenerek akmaya başlamıştır. Bununla yetinmemiş ona eşlik eden yüzlerce insanın hikâyesine katkılar sağlamış, kendilerini bulmalarına eşlik ekmiştir. Uzun ırmak yüzlerce hikâyeden oluşan kocaman bir dostluk hikâyesidir. Uzun ırmağın aynı zamanda tarihçesi olan hatıra defteri okunmaya başlandığında çok doğru bir sorumluluğun yerine getirildiğinin göstergesidir. Uzun ırmak bir Türkiye mozağıdır. Türkiye’nin dört bir yanından gelerek ırmağın koynuna sokulanlar fazla değil bir gecede ırmağın damlaları olurlar.

 
Doğadaki en güçlü madde sudur. Su gücünü devamlılığından alır yani hep akmaya devam eder. Bu nedenle önünde hiçbir set dayanamaz. Biz uzun ırmağı dünyaya getirirken su ile insanı bir araya getirmeye çalıştık. İnsan suya bakacak, yaşamı ve onun devamlılığını fark edecek ve su olup akmaya başlayacak. Uzun ırmak unutulmaya yüz tutan değerlerin yeniden hatırlandığı, genç kuşakların bu değerlerle tanıştırıldığı, babaanne-oğul ve torunun kucak kucağa oturup aynı değere baktığı yerdir. Uzun ırmak kocaman bir aile olmak, kafanı yerden kaldırıp gökkuşağını görmek demektir. Uzun ırmağın temsil ettiği değerleri yamaya ara verelim. Çünkü temsil ettiği değerleri hissetmek ve görebilmek için onun koynuna sokulmak gerekir.

 
İsterseniz en başa dönelim ve ırmağın hikâyesinin başladığı noktaya gelelim. Uzun ırmak, doğal hayata sahip çıkan, sürdürülebilir tarıma destek veren, iş gücü ve emeğim paylaşılmasına önem veren bir markadır. Bu marka, içinde asla ısırgan ilacı barındırmaz, suni gübre kullanmaz. Uzun ırmakta fındık sadece çerezdir ve para olarak görülmez, bu yüzden fındığa gübre atılmaz. Uluslararası bir marka olma yolunda çaba sarf eden uzun ırmak, tırpan vurma işini yemek ve konaklama karşılığında dünya gençlerine yaptıracaktır. O zaman uzun ırmak dünyası oluşacaktır. Uzun ırmak projesi ve markası Taşkın FELEK’ e ait bir proje ve marka değildir. Onunla ve onun köklerinden başlamış bir dostluk ve inanç projesi, birlikte yürüme projesidir. Bu proje Hidroelektrik santralinden başlayıp Mesudiye ye kadar uzanabilecek bir ırmak vadisi projesidir.

 
İsteyen bu projeyi kopya edebilir, çoğaltabilir. Bizde bu çoğalmayı uzaktan iler keyif alırız. Çünkü uzun ırmak şuna inanır; ”Herkes nasibini yer, herkesin nasibi kendisini bulur.” Bu projeye yani uzun ırmağa nasıl dâhil olabileceğini düşünüyorsan, yapman gereken ırmak kenarından bir diken sökmen yeterlidir. Bu sayede projeyi sahiplenmiş olursun. Herkesin yarışırcasına ırmak vadisi boyunca doğa dostu evler yaptırmasını, gezen tavuğunu büyütmesini, yöresel üzümünü yetiştirmesini, ırmakta balık yetiştirmesini, turşu kavurmasını, taş üstünde çay demleyip satmasını isteriz. Ama uzun ırmakta bir şeyin satılmasına asla izin vermeyiz. “ Uzun ırmakta adam satılmaz.” Uzun ırmak adını verdiğimiz bu ırmak vadisinde bu güne kadar asla ses yükselmemiş, kötü söz söylenmemiş, en küçük tartışma dahi olmamıştır. Zaten uzun ırmak böyle bir anlayışı bağrında barındırmaz. Uzun ırmak projesi Karadeniz Turizminden arta kalan ile yetinmeyecek, daha fazla turist çekecek potansiyele sahip bir projedir. İlimizin gelişmesine önce ayak uyduracak ve zamanla bu gelişime yön verecek bir projedir Uzun ırmak.

 

 

Uzun ırmak neyi reddetmektedir? Gelin basit bir tablo çizelim. Kalabalık bir akraba topluluğu, kişi başına 3-5 dönüm fındık bahçesi ve oradan da kalan 300 kilogram fındık. “Yol buradan geçmesin, harmanım ezilmesin, eskiden o böyle demişti, bu şöyle demişti, o satsa ben alsam.” Ona nanik buna bay bay… Fındık çiftçisi bu hikâyeyi yakından tanıyacaktır. İşte uzun ırmak bu anlayışı reddetmekte, fındığı oyun ve neşe haline getiren anlayışa kucak açmaktadır. Yapacağın doğaya saygılı bir ev, 300-500 kilo fındıkla elde edeceğin gelirin 100 katını elde edebilmeye fırsat veren bir projedir Uzun ırmak. Çekilen bir banka kredisi ile başlar Uzun ırmağın cesaret ve umut dolu hikâyesi. Yılın 200 gününde kiralanarak ekonomi oluşturacak Uzun ırmakta yılın diğer günlerinde dostlar ağırlanacaktır. Kesilen kurban ile atılan ilk temel sonrasında tüm dostlar ve akrabalardan ekmeklerini alıp gelmeleri ve etin yağına birlikte ekmek banmaları istenmiştir.


UZUNIRMAK NERESİDİR? NELER ARANIR VE ORADA NELER BULUNUR? Önce fındık ile başlayalım. 2019 Ağustos ayında ilk provasını yaptığımız Fındık Oyunları ( Game Of The Nut’s ) gelenekselleştirecek ve Fındık oyunlarının ilkini 2020 Ağustos ayında başlatacağız. Oyunlar bir festivale dönüşecek, sadece Türkiye den değil dünyanın dört bir tanından kadınlar ve erkekler fındık toplamaya, tırpan vurmaya gelecekler. Bölgemiz ve ülkemiz için çok önemli bir ekonomik unsur olan fındık, sadece bölgemizde binlerce ailenin temel geçim kaynağıdır. Yetiştiği bölgenin yüksekliğine bağlı olarak bölgemizde ortalama bir ay fındık yaşanmaktadır. Bahçede toplanması esnasında oluşan kültürel güzellik, harman zamanı bir başka heyecana dönüşmektedir. Tüm dünyaya ülkemizden yayılan bir lezzet olan fındığımızı yöremizin turizmine bir katkı aracına dönüştürebilmek için hazırladığımız Fındık Oyunları 2020 Ağustos ayında başlayıp bir aylık şölene dönüştürülecek Ülkemizin tüm yöre ve kültürlerinden, her yaştan kadın ve erkek katılımcıları uzun ırmakta bir araya getirerek buluşturmayı istiyoruz. Fındık toplamayı eğlenceli bir oyuna dönüştürürken farklı kültür ve değerleri fındık ile harmanlayarak farklı bir lezzet yaratacağız.


Fındık oyuncuları, Karadeniz’in fındık üreticisi olan kadın ve erkek üreticilerin mücadelesinin bir parçası olacak, üçer günlük periyotlarla bir ay sürecek fındık oyunları süresince bir taraftan eğlenirken bir taraftan kendini yeniden keşif yolculuğuna çıkacaklardır. Oyunları tamamlayan tüm oyuncularımız kendilerini ait hissedecekleri Karadeniz’in bir parçası olacaklardır. Karadeniz, oyuncular aracılığı ile ülkemizin dört bir tarafına taşınacak, Karadeniz çoğalacaktır. Uzun ırmak Doğal Yaşam Alanı sana yılın 12 ayı süresince tatil yapma fırsatı verir. Doğal ve kırsal yaşamın farkına varmanı, bu yaşam alanı içerisinde kendini yeniden tanımlamanı ve keşfetmeni sağlar. Uzun ırmak doğa ve doğallıkla buluşmana aracı olur, bu doğallık içerisinde yerel kültür atölyeleri ile becerilerini geliştirmeni sağlar. Ruhun temel gıdası olan huzuru sana sunarken bedensel sağlığın için çok gerekli olan farklı beslenme düzenlerini ve alışkanlıklarını deneyimlemeni sağlar. Çevreye zararlı hiçbir şeyin üretilmediği, doğa ile güçlü bir işbirliğinin yapıldığı Uzun ırmakta, kullanılan her türlü malzemenin geri dönüşüme kazandırıldığını görmek geleceğe dair inancını kuvvetlendirirsin.

Uzun ırmak coğrafyayı kader olmakta çıkaran, farklı kültürlerin bir araya gelerek tanışıp bir birine karıştığı bir yer olmanın dışında, sizi toprak, tarım ve doğal ürünlerle tanıştırır, onlara dokunmanızı sağlar. Sahip olduğu ve size sunduğu fırsatlarla “ak keşke o günlere dönebilseydim” dediğin özlemli tatlara, anılara ve mahalle kültürüne dönmeni sağlamakla kalmaz, bunun tekrar bir parçası olmana fırsat verir. Yani uzun ırmak yerel kültürel değerlerine ve çocukluğuna uzanmanı sağlar. Kendine fayda sağlamaktan uzaklaşmış, yabancılaşmış yüzlerle dolmuş kentlerde nefes alamayan Kent Bezginlerine ekolojik yaşamı deneyimleme fırsatı verir. Uzun ımak vadisi sahip olduğu doğal zenginlikleri ile ekolojik tatil kavramının tam karşılığıdır. Kendinizi yeniden keşfetmek, hobiler edinmek, spor ve toprakla yoğrulmak, stres denen hastalık kaynağından kurtulmak ve yepyeni başlangıçlar yapabilmeniz için Uzun ırmak, içinde sakladığı daha nice zenginlikle sizleri bekliyor…


UZUNIRMAK HUZUR BULMAK… HEP YERE BAKARSAN GÖKKUŞAĞINI ASLA GÖREMEZSİN…(Charlie CHAPLIN)

Şu anda doğanın bize sunduğu benzersiz bir cennete adım atmış bulunuyorsun. Senden ricamız bu cennete karşı sorumlu davranman. Uzun ırmak kamp alanında onu koruduğun sürece kalabilirsin. Uzun ırmak kendisine iyi davranılmasını asla karşılıksız bırakmaz. Eğer onu korur ve özen gösterirsen, buradan ayrılırken yüreğine yepyeni dostluklar ve tadına doyulmaz anılar koyacaktır. Uzun ırmak cennetine girerken tek başınasın ama ayrılırken onlarca yeni hikayenin parçası olacaksın. Bir parçan seninle beraber yola çıkarken bir parçan başka bir şehre doğru yola çıkacak. Ayrılık zamanı geldiğinde cebinde kelimeler, dilinde uzun ırmak senfonisi olacak. Bir yeryüzü cenneti olan Uzun ırmak’ın özenle koruduğumuz doğası, senin için oluşturduğumuz yaşam alanları ile kısa sürede seni içine alacaktır. Bu sayede sende uzun ırmak cennetinin bir parçası olma fırsatını deneyimleyebileceksin.


Uzun ırmak sana 5 yıldızlı bir otel konforu vaat etmiyor. Çadırını kendin kuracak, ateşini kendin yakacak, bu naif doğa parçasında kendi hikâyeni yazmaya başlayacaksın. Uyku tulumuna sarılmış yatarken sırtına batan taş seni rahatsız etmediği gibi bir anı olarak usulca yüreğine süzülecek. Ve sen gece karanlığında başını gökyüzüne kaldırdığın da milyonlarca yıldızın içine aktığına şahitlik ederken, tek başına bir gökyüzü olduğunu göreceksin. Uzun ırmak bir kamp ve doğal yaşam alanıdır. Irmak kenarına çadırını kurduğun andan itibaren, akarken bir senfoniye dönüşen su sesi ve kuş cıvıltılarının eşliğinde yemeğini yiyebilir çayını yudumlayabilirsin. Kamp alanımızda konakladığın sürece ücretli ya da ücretsiz uzun ırmak hizmetlerinden yararlanabilirsiniz Sıcak su, tuvalet ve banyo, bulaşık alanı, elektrik, temiz su, ahşap masalar, hamak ve sandalyeler ile ateş yakman için oluşturduğumuz alanlardan ücretsiz faydalanabilirsin. Kamp kurmak için çadırını getirebileceğin gibi ücret karşılığı çadır kiralayabilirsin. Çadır ile birlikte mat ve uyku tulumu sana teslim edilecektir.


Kamp alanımızda her Cuma ve cumartesi gecesi ateş başında canlı müzik ile ruhsal bir yolculuğa çıkarken, açık havada film keyfi ile gecenin tadını çıkaracaksın. Sabah seni keşfe çağıran Uzun ırmağın kenarında başlayacak sabah sporu ve akabinde başlayacak doğa yürüyüşü tamamlandığında yemyeşil çimlerin üzerinde yoga ruhsal yolculuğu seni bekliyor olacak. Artık acıktın ve kahvaltı zamanı geldi. Tatlı sohbetlerin eşliğinde yapacağın sabah kahvaltısının sonunda ister çayını ister kahveni yudumlayabilirsin. Kahvaltı sonrasında Temel kampçılık, dağcılık, ilk yardım eğitimleri sonrasında Uzman Psikolojik Danışmanımız eşliğinde kişisel farkındalık eğitimleri başlayacak. Bu eğitimler sayesinde hem kendinizi gözlemleyecek hem de bir ekibin parçası olmanın keyfini yaşayacaksınız. UZUN IRMAK SORUMLULUK İSTER (IRMAK KURALLARI) Başlangıçta söylediğimiz gibi, Uzun ırmak kendine özen gösterilmesini bekler. Onu ve sahip olduğu eşsiz güzelliği korumak için uyulması gereken basit kuralları var. Beklenen özeni ona gösterirsen uzun ırmak seni her seferinde aynı doğallık ve güzellikle bekleyecektir. Uzun ırmak bize ve bu güne değil geleceğe ve çocuklarımıza aittir. Uzun ırmak senden; Her zaman özgür olduğunu ama başkalarının özgürlük alanına özen göstermen gerektiğini hatırda tutmanı, Doğaya ve habitata karşı saygılı olmanı, Uzun ırmak işletmesinin kampçı arkadaşlar için aldığı çadır uyku tulumu, mat, sandalyelerin, tekrar tekrar kullanılması için onları kendi kişisel eşyaların gibi koruman gerektiğini unutmamanı, Uzun Irmak boyunca ve hatta yaşadığınız tüm çevrede kesinlikle çöpleri yerlere atmaman gerektiğini hatırlamanı, Nehirde yüzmenin uygun olup olmadığını görevli arkadaşa sorman gerektiğini aklında tutmanı, Balık tutmak için üreme tarihlerini dikkate alman gerektiğini hatırlamanı, Kamp alanında sadece belirli bölgelerde ateş yakılmasına izin verildiğini unutmamanı, Kamp alanına giriş saatinin öğleden önce en erken 10.00 olduğunu, çıkış saatinin ise öğleden sonra en geç 16.00 olduğunu unutmamanı, 10 yaş altı küçüklerden ücret talep edilmediğini bilmeni, Kamp alanı dâhilinde alkol satışı olmadığını ve kullanımının da onaylanmayacağını unutmamanı ister.

Üyelik kartı (Uzun ırmak Aile Kartı) Uzun ırmak seninle daha özel ve daha güzeldir. Uzun ırmak ailesinin bir parçası olmaya karar verip yola çıkmışsan görevli arkadaşlarımız seni kamp alanına alıp kaydınızı yaptıktan sora üyelik kartı tarafına teslim edilecektir. Üyelik kartı sana anında %10 indirim sağlayacak, bu indirimi mesire alanı içerisinde, konaklamada ve kiralamada kullanabilirsin. Ayrıca bu kart sayesinde birçok işleteme de indirimler ve hediyeler seni bekliyor. Uzun ırmağa Nasıl Gelinir? Uzun ırmak, Ordu’nun Ulubey ilçesi, Koşaca Mahallesi mevkiinde bulunur. En basit anlatımı ile İran yolu üzerinden Topçam istikametine döndükten sonra 1 tekli 3 art artarda 4 adet tünel geçtikten sonra ilk sağdan köy yoluna bağlanırsınız. Bu yolu takip ettiğinizde Uzunırmak sizi karşılar. Ordu şehir merkezine mesafesi ortalama 25 km’dir.

UZUN IRMAK DOĞAL YAŞAM KAMP ALANI FAAALİYET KONULARI Profesyonel Ekip Olma Eğitimleri, Liderlik Eğitimi, Resim Atölyesi, Geleneksel Türk Oyunları, Drama Eğitimi, Doğaçlama Tiyatro, Temel İlk Yardım Eğitimi, Fotoğrafçılık Eğitimi, İletişim eğitimi, Gece Açık Hava Sineması, Müzikli Akşamlarda Şarkılar eşliğinde eğlence, Yoga-Plates Eğitimi, Sabah Sporları, Doğa Yürüyüşleri, Bagminton, Golf, Voleybol, Profesyonel Psikolojik Danışma Desteği, Dilek Feneri İle Dileğini Uçur, Büyük veda gecesi kamp ateşi, İş ve Sosyal Hayatta İletişim Eğitimi, Kişisel Farkındalık Eğitimleri, Botanik ve Organik Tarım Atölyesi, Aile Eğitimleri, Sınavlara Hazırlanan Öğrenci ve Aileler için Motivasyon Kampları, Personel Eğitimi, Satış ve pazarlama Eğitimi, Girişimcilik Eğitimi, Müzik ve Güzel Sanatlar Atölyesi, Aile Olmak Kampları (BABA ÇOCUK KAMPI VB.), Müzik Festivalleri, Düğün nişan organizasyonları, Özel günler için kutlama organizasyonları (Evlilik Teklifi, Evlilik Yıl Dönümü)Balayı kampları, Doğada hayatta Kalma Becerisi Kazanma, Kişisel ve Kurumsal İmaj oluşturma Eğitimleri, Pozitif Psikoloji Eğitimleri, Her yaş grubundan bireylere, resmi ve özel kurum ve kuruluşlara özel eğitimler ve çözümler, Telefonsuz ve internetsiz kendini arayış kampları, Açık havada sinema keyfi ve temalı geceler, Çadırlı konaklama, Bungalov evlerde konaklama, Yiyecek ve içecek hizmetleri, Tuvaletler, duş imkânı ve kampçılar için bulaşık alanı. Toplumun tüm katmanlarına özel içeriklerle oluşturduğumuz Uzun ırmak doğal yaşam kamp alanımız da, örnek içeriklerimizin dışında eğlenceli vakit geçirmeniz için özel alanlar oluşturduk. Bu alanlarda eğlencenin ve dinlenmenin tadını çıkaracaksınız. Hamak, Atlama Rampası, Yüzme, Kamp Ateşleri, Şelale Yürüyüşleri, Asma Köprü, gece Fotoğraf Çekimi, Uzun ırmak Anı defteri, satranç, tavla, langırt, Tırmanma Rampası gibi daha birçok sosyal etkileşim imkânı ile tadına doyamayacağınız anılar oluşturacaksınız.

 


UZUNIRMAK DER Kİ… Uzun ırmak şimdilik iki yaşında bir çocuk oldu. Biz onu dünyaya getirip ismini koyduk, emeklemesi için çok çaba sarf ettik, yürümesini sağlamak çok zor oldu. Köklerini ırmaktan ve bu topraklardan alan girişimci akıl şimdi bölgenin geleceğini değiştirecek potansiyele sahip bu proje için destek bekliyor. Başta söylediğimiz gibi bu proje kopyalanabilir ve biz bunu izlemekten zevk alırız. Doğduğu günden bu yana nice hikâye ile zenginleşen Uzun ırmak Doğal yaşam alanı sevinç içinde görüyoruz ki artık bir okul ve ekol oldu. Sizleri bu okulun bir parçası olmaya davet ediyoruz. Sesimize kulak ver ve sende doğanın öğrencisi ol….08.12.2019